HTML

A Játék Neve: Föld

Ez a blog arról szól, hogy hogy működik a világ valójában. Túl a látszatokon, a manipuláción, a mindent átszövő hazugságon és felelősséghárításon. A jelenkor eseményeinek mozgatórugóival is foglalkozik, ahogy a régmúltba is tapogatózik visszafelé, egészen az emberi lét kezdeteiig. Mindez egy sokéves kutatómunka eredményeire támaszkodik. A blog korábban "2012 blog" címen működött a blogol.hu szerverén. Kapcsolat: blog2012 kukac freemail ponnt hú!

Friss hozzászólások

  • Lazur: @Nikiló: www.youtube.com/watch?v=TQcqOW39ksk Apropó, és az már smafu, hogy a kínaiak azért akarnak... (2023.09.15. 00:32) Emberek, Irányítók és a Háttérhatalom
  • Gergő92: Nem csak én szoktam néha felnézni ide. :) (2023.01.18. 00:00) Mire készülnek a Marson?
  • Lazur: Ez egész friss: futureofhumanity.report/en www.youtube.com/watch?v=MYJFc3vA6N4 Csak a rotary klu... (2023.01.10. 18:29) 2019
  • Lazur: Szűk tíz évbe telt, de lassan a híradóba is bekerül ahogyan Kínában készülnek a cellák. www.youtu... (2022.12.05. 01:07) AUTOKRÁCIA (szerk)
  • Gergő Bohrát: A mostani események fényében bár 10 év késéssel, vagy inkább több, de csak efelé haladnak a dolgok... (2022.04.23. 22:12) A Jobbik és az Irányítók
  • Lazur: 2012 helyett 2021, de itt a mátrix 4. része: www.youtube.com/watch?v=JQVHrXek73E (2021.12.17. 20:30) Előadás videó - A Mátrix-trilógia (szerk)
  • Kápráz: ...Történt egyszer, hogy Noé szőlőt telepített, de a bortól megrészegedvén meztelenül feküdt sátrá... (2021.12.11. 21:02) Előadás videó (szerk)
  • maztro: @Gergő Bohrát: Szeretnek minket behúzni a csőbe, a cikk lényegében minden pontján prezentálja azt,... (2021.08.26. 05:03) Menetrend (szerk)
  • dangbird: Új nagy ívű, félelmetes novella a személyes blogomon: marioatreides.blog.hu/2020/01/06/nem_tehete... (2020.01.06. 10:36) Olyan, mintha
  • dangbird: ferfiakklubja.hu/fk_magazin/az_fk_noi_tamogatoi_korebol/amikor_nem_fogadjuk_el_a_ferfi_es_no_kozot... (2019.11.13. 10:09) A házasságról

Utolsó kommentek

Technikai fejlődés és űrkutatás

2009.10.12. 12:11 dangbird

Lassan közeleg a 2012 Blog vége, már ami a központi témát illeti. Egy-két kirándulásunk így is volt más témákba, ha az utolsó bejegyzés is megszületett, akkor blogszerűbbé alakulunk, napi észosztó témák következnek, ha nem is napi rendszerességgel.

A most következő téma kifejtése már megint önkényesnek tűnhet: gazdasági szempontból elfogadott tényekre messzire vezető állításokat fogunk alapozni. Természetesen megintcsak nem egyik dologból következik a másik valójában, csak megpróbáljuk elfogadhatóbbá tenni az „elrugaszkodottabb” tényezőket.

Kezdjük a nyilvánvalóval: a technikai szint fejlődése nem ott tart, ahol. Amivel az emberek tömegei is tisztában vannak, hogy létezik a technológiának ún. „katonai” és „polgári” kategóriája. A katonai technológiáról pedig nagyjából olyankor szoktunk értesülni, mikor elavul s ilyenkor kezd átmenni a polgári alkalmazásba. Ennek nyilván az az oka, hogy minden nagyhatalom szeret némi meglepetést a tarsolyában tartani szükség esetére.

A valóság ennél sokkal bonyolultabb.

Egyrészt a polgári technológiában ma már sokkal több pénz van, mint a katonaiban. A játékipar egyedül annyi pénzt tud K+F-be (Kutatás és Fejlesztés) forgatni, mint a hadiipar békeidőben. A K+F húzóágazata tehát az az ágazat, amelynek a kisebbik, „magával húzott” ágazat mögött másodikként kellene kullognia. Így aztán, bár nagyon sok olyan fejlesztés van, amelyet katonai célok tettek szükségessé, később pedig megtalálták az alkalmazási módját a tömegtermelésben (pl. vadászgépek célzórendszere -> EYE Focus kereső), valójában az is előfordulhat, hogy egy technológia hamarabb jelenik meg egy személyautóban mint egy vadászrepülőgépben.

A technológia szortírozásának pontosabb módja inkábbis ez lehetne: tömeges igényeket kiszolgáló vagy nem kiszolgáló technológiák. Persze a kettő között nincs éles határ, valójában egy skálán lehetne mérni, hogy az emberiségnek hány darabra, méterre, kilóra, stb. van szüksége valamiből. Kinek kellene egy, a damilhoz képest legalább ezerszeres fajlagos szakítószilárdságú műanyag szál, pókfonal-vékonyságú kivitelben, csillogásmentes mattszürke felülettel? David Copperfieldnek. És ezért ámul a közönség, mikor a színpad felett repked: olyan technológiákat használ, melyek nem tudnak tömegigényeket kiszolgálni, a tömeges gyártás hiánya miatt drágák, és nem tudunk a létezésükről.

Ugyanígy, mind a hadiiparban, mind pedig az űrkutatásban olyan speciális technológiákra merül fel az igény, melyekhez az egyszeri amerikai háziasszony életének kényelmesebbé és unalmasabbá tevésének nemes célja nem talál alkalmazási módokat. Természetesen az elmúlt negyven évben a tömegtechnológia erőteljes fejlődése (nem elsősorban vertikálisan, inkább horizontálisan, azaz az alkalmazási és kutatási területek horizontja kiszélesedvén) egyfajta fordított gondolkodásmódot is lehetségessé tett: „barkácsoljunk” űrhajót a létező tömegtechnológiák összeválogatásával, legyen bár tízszeresen túlbonyolítva tervezésileg, azonban a kivitelezés századannyiba fog kerülni. Eléggé közismert a (valószínűleg valóságalap nélküli) történet, amely szerint kiderült, hogy a golyóstollak nem fognak súlytalanság állapotában (bár a történetnek ez a része még tény), és a NASA sok pénzből kifejlesztett egy „szupertollat”, amely minden körülmények, hőmérsékleti és nyomási szélsőségek között megállta a helyét – a szovjetek pedig ceruzát használtak.

A másik dolog, amelyet meg kell említenünk, a >nem létező verseny< a „piaci szereplők” között. Közgazdaságtanból azt tanítják, hogy minden nagy cégnek tudnia kell reagálni arra, ha egy vetélytársa valamiféle új technológiát meglepetésszerűen bedob a piacra. (Valójában erre nem csak >az Irányítók< központi koordinációs tevékenysége miatt nincs esély, hanem azért, mert nincs olyan piacvezető cég, amelynek a konkurrrenciánál ne lenne jópár beépített embere, és ez természetesen nem csak az iparban van így, hanem a médiától kezdve a különböző szolgáltatásokig mindenhol.) Ezért mindenki tíz évre előre páncélszekrényben tartja a technológiát, biztos ami biztos alapon.

De tegyük fel a kérdést, mikor válik szükségessé, hogy egy technológiát elővegyünk a mackóból? Értelemszerűen akkor, ha a versenytárs ezt szükségessé teszi. De egyik óriáscég a másiknak ikertestvére, ugyanazokat a stratégiákat alkalmazza, sőt ugyanazokon az elit-egyetemeken képezték a menedzsereit – a vetélytárs miért lépne, amíg mi nem léptünk? Hogy megelőzzön a piacon? Ennyi erővel mi is léphetnénk, amire ő is lépni fog és így tovább – így aztán a vásárlókért folytatott versenyben 1 év alatt kiürülne a széf. Akkor hogyan tudnak mégis tíz évi „biztonsági tartalékot” ott felhalmozni a technológiai óriások? Természetesen a közgázon egyetlen hallgató keze sem emelkedik a levegőbe, hogy ezt megkérdezze – a Nash-egyensúlyt matekból tanítják, az egy másik tantárgy, az ilyenkor betömörítve van elraktározva az agy hátuljában. A Nash-egyensúlytól pedig már térhetünk is vissza >a piacos bejegyzéshez<: a piaci szereplőknek az az érdekük, hogy abbahagyják a versenyt és együtt uralják a piacot, monopóliumként. „Az Irányítók, vagyis egy önmagát meg nem nevező és önnön státuszát kifelé el nem ismerő hatalom puszta létének egyik elméleti bizonyítéka az ipari forradalom eredményeként megjelenő megfékezhetetlen hatalmi centralizációs folyamat. Ha nem lennének, a gazdasági rendszer kitermelte volna őket.”

Amint egy adott iparágon belül a monopólium létrejött, a célja az, hogy hosszú távon a lehető legtöbb pénzt sápolja le a vásárlóiról. Ez pedig hogyan lehetséges? A technológia apránként történő adagolásával.

A Commodore gépekig fölösleges visszanyúlni, első PC-nk a családban egy 286-os volt, 16/20 MHz, 1 MB RAM, 40 MB HDD. Sokat „fejlődött” a technika, igaz? A 20 MHz után jött a 33, utána a 40, 50, 66, 75, 80, 100, 133, 166, 200, 233, 266, 300, 400, 450, stb. mindegyik egyenként, külön-külön, legújabb, legdrágább processzorként, és volt olyan ember, aki kis túlzással végig is zongorázta ezt a skálát, többet költve egy évben a gépére, mint a kocsijára. Természetesen ezzel tökéletes párhuzamban lett az 1 MB-ből apránként 1-2 GB, a 40 MB-ból pedig mára már 750-1200 GB.

Gondoljuk, hogy minden egyes kis lépésnél valaki feltalált valamit?

Mi volt az a lépés, amely lehetővé tette az eggyel gyorsabb processzor piacra kerülését: új ötlet, fejlesztés vagy beruházás? Nyilván, ha beruházunk az eggyel gyorsabb processzorba, az annál is eggyel gyorsabba is beruházhattunk volna, vagy akár a 3600 MHz-esbe is. Hogy az drágább? De később mi történt, ami olcsóbbá és rentábilisabbá tette?

A technológiát, amelyet a mai processzorok használnak, VLSI-nek hívják, és a ’70-es években fejlesztették ki. Nyilván nehéz elképzelni, de bizony akkor, amikor a Commodore 64-et csillagászati áron piacra dobták a maga 1 MHz órajelével és 64KB memóriájával, már réges-régen léteztek több GHz órajelű processzorok és sokszáz MB kapacitású RAM IC-k. Ezek persze nagyon „drágák” voltak, az előállításuk elég nehéz volt egyedileg, tömegtermelésről pedig szó sem lehetett: ha az Intel 1978-ban a legendás 8086 helyett a Dothan processzort dobta volna piacra, elesett volna attól a sok-sok milliárd dollártól, amelyet a világ azóta processzorokra költött.

A VLSI a MOSFET nevű 1925-ös(!) technológiára épül, amelynek feltalálójáról, Lilienfeld Edgár osztrák-magyar zsidó fizikusról soha nem is hallott senki, mint ahogy Jack Kilbyről sem, aki az IC-t találta fel. Érdemes körülnézni a wikipédián, a mindenhol jelenlevő technológiák eredetét kutatva – nem sok információt találunk. Akik a MOSFET-VLSI technológiát behatóbban ismerik, már sok évvel ezelőtt megjósolták, hogy az órajel fejlődési határa valahol 4 GHz körül van, innentől párhuzamosítani fognak inkább. Jóslatuk bejött – de ne higgyük, hogy a technológiai fejlődés „utolérte önmagát”. Gondoljunk csak arra, hogy a 2 centivel nagyobb méretű, pár százelékkal nagyobb felbontású LCD-monitorokból hány darabot adnak el a világon – miközben a SONY 1999-ben szabadalmaztatta a William Gibson által megálmodott technológiát, mellyel közvetlenül az agyba lehet vetíteni a képet, ultrahangos neuronstimuláció segítségével, azaz külső behatolás nélkül, a „csatlakozókat” a koponya hátuljára rögzítve, ahol a látókéreg van.

Végezetül megközelíthetjük az egész történetet a >multihidraulikus diktatúra< irányából is – ha a technológia felhasználható a rendszer egyik hidraulikus lábaként, miért ne tennénk azt? Számtalan előnye van annak, hogy az Irányítók olyan technológiákkal rendelkeznek, melyekről nem tudunk – nagyszerű eszközei ezek a dezinformálásnak csakúgy, mint a titkosság fenntartásának. Gondoljunk csak a „katonai titok” fogalmára – manapság egymás ellen fegyverkező nagyhatalmak nem léteznek, csupán renitens kisebb országok, népek, szellemi vagy épp gazdasági erővonalak, akik ellen mint egy rendőri erő vethető be a globális hadsereg.

A Szovjetunió és a „keleti blokk” létének egyik nagy haszna volt az Irányítók számára, hogy a valós K+F folyamatokat, tehát az igazi határtechnológia kutatását átszervezhették ide, az úgynevezett „szabad” világ számára hozzáférhetetlenül, titkos hidegháborús fegyverkezési versenynek álcázva. A Szovjetunió felbomlasztása után a kulcsfontosságú tudósokat „átmentették” Amerikába – az elhárítási technológia ekkor már olyan fejlettségű volt, hogy nem kellett aggódni egyes információk kiszivárgása miatt. Természetesen a 60-as, 70-es években a varsói szerződés keretein belül folytatott kutatásokban sok „kisebb ember” is részt vett, akik a nagy képet nem láthatták át, de jópáran tudnak érdekes dolgokat mesélni még a KFKI volt fizikusai, mérnökei közül is, nemhogy azok, akik Szibéria környékén jártak.

Visszatérve a ’80-as, ’90-es évek elhárítási technológiáihoz, ezek egyik fontos korabeli vívmánya az optikai álcázás. Ez egy olyan technika, melynek segítségével „láthatatlanná” lehet tenni álló vagy mozgó objektumokat akár légköri viszonyok között is. A „nagy UFÓ-láz” ekkor ért véget: ugyanis a korábban látott repülő csészealjak földi űrjárművek voltak, amelyeknek azért volt jellegzetes „csészealj” formájuk, mert ez a világűrben egyfajta pimitív „álcázásként” működik, az űr speciális fényviszonyai (csupa-csupa spekuláris fényforrás) között láthatatlanná válik a test a Földről nézve. Persze amikor ezek a hajók beléptek a légkörbe, a diffúz fény láthatóvá tette őket – nem úgy a mai hajókat, amelyek akár az ablakunk előtt is lebeghetnének, kicsit sem zavarva a kilátást.

A >rádió 2. adásában< már említettük, hogy az űrkutatás sok szempontból jóval előrébb tart, mint a „köznép” hiszi: mind a Holdon, mind a Marson folyamatos emberi jelenlét van. És bizony a Naprendszer elhagyásához is megvan a technológia, ezt azonban az Irányítók egyelőre nem tehetik meg. (Hogy miért nem, arról a következő bejegyzésben lesz szó.) De ez a korlátozás a számukra csak ideiglenes, hamarosan az emberiség (vagy legalábbis az Irányítók válogatott emberei) számára megnyílik az út idegen csillagvilágok felé… S (többek között) erre készülnek a Marson. A Holdon pedig pl. a RESEARCH nevű rendszer fejállomásai működnek, ez a földfelszíni HAARP rendszerrel párhuzamosan az időjárás manipulálásra szolgál. (Előre megjósoljuk, az idei tél vagy az őszhöz hasonlóan kifejezetten enyhe, mediterrán jellegű lesz, vagy legalább olyan kemény, mint a tavalyi. Ebből egyúttal kilogikázhatjuk majd azt is, hogy a Magyarországért jelenleg verekedő orosz és izraeli irányító erők közül éppen ki áll nyerésre, illetve ki nyalta be magát jobban a központi vezetésnél.)

Hogy végezetül egy kicsit jobban megvilágítsuk, hogy lehet az, hogy a NASA titkos részlegei már a szomszédos csillagrendszerekbe készülődnek: alapvető fizikai tény, hogy egy űrhajónak nincs „végsebessége”, legfeljebb a Star Trekben. Valójában közegellenállás, súrlódás, mozgó alkatrészek nélkül egy test a végtelenségig gyorsítható, de legalábbis a fénysebességig. A probléma természetesen az ehhez szükséges energia mennyiségében rejlik – amennyiben az energiát magán a hajón akarjuk szállítani. Amennyiben külső energiaforrást használunk, akár egy „kilövő” sor által, amely ágyúgolyóként gyorsítja fel a passzív járművet, akár maga a jármű állítja elő a maga számára az energiát külső forrásból, ez a probléma is elhárul – és itt jön vissza az, amit az alternatív energiaforrásokról >írtunk< és >mondtunk is<: ha a Föld felszínén egy század szaharányi napelem bőven el tudná látni energiával az egész emberiséget, vajon egy mindössze néhány futballpályányi napkollektor mit tudna produkálni a Merkur pályájának környékén önmaga és egy párszáz tonnás hajó felgyorsítása érdekében? (Fizikusok, papír, ceruza, hajrá.) Ha van elég energiánk, onnantól a fénysebesség elérése csak türelem kérdése.

A fény névleges sebessége 0.3Gm/s, amelyet elérni az utasok számára kényelmes földi gravitáció érzetét biztosítva 30.000.000 s, kb. 3472 nap, durván 9 év és 6 hónap. Nyilván ennyi ideig nem lehet körözni egy kilövő soron, de még a Nap körül is bajos, a centrifugális erő miatt. Ha elég energiánk és teljesítményünk van, egyenes pályán akár fél perc alatt is felgyorsíthatjuk az űrhajót fénysebességre: persze ennek az eredménye egy lapos űrhajó lesz, a benne ülőkről nem is beszélve. A ma ismert (közismert!) hajtóművek tolóerőt gyakorolnak a meghajtott járműre, amely tolóerő természetesen a jármű molekulái között is fellép. Ha ez az erő túl nagy, a jármű szerkezete deformálódik. Ha viszont az összes molekulát egyszerre, egymással párhuzamosan tudjuk gyorsítani, elméletben akár egyetlen másodperc alatt elérhető a fénysebesség. És a gravitáció bizony pontosan így gyorsítja a testeket, szabadeséskor nem érzünk toló- vagy húzóerőt, hanem súlytalannak érezzük magunkat, amíg földet nem érünk – a földön állva vagy akár fekve már a molekuláink egymásra nyomódnak, terhelődnek, ettől érezzük saját súlyunkat. Ezért olyan kardinális fontosságú a gravitáció-kutatás az űrutazás szempontjából, mint azt már említettük az egyik bejegyzésben, >még a kezdetekkor<. Persze végiggondolhatjuk azt is, hogy a gravitációnál több milliárdszor erősebb mágneses vonzással mit tudnánk elérni. Nyilván a szétlapulás veszélye nélkül csak olyan testet lehet így felgyorsítani, amelyben minden egyes atom azonos mértékű ferromágnesességgel rendelkezik – űrhajót nem, de egy lövedéket pl. nagyon is. És ha egy tudós nekem azt mondja, hogy még nem próbálták ki, mi történik egy vasatommal, ha fénysebességre gyorsítják, hát kiröhögöm, hiszen ehhez a kísérlethez már az évtizedekkel ezelőtti „hivatalos” technológia is elég volt. Természetesen felmerül a kérdés, hogy egymillió G körüli gyorsulásnál az atom szétesik-e, avagy voltaképpen az atomon belül mi is az, amit vonz a mágnes (megemlítve, hogy egy vasatomban semmilyen olyan komponens nincs, ami mondjuk egy neonatomban ne lenne).

Csak halkan megjegyezzük, a fénysebesség természetesen átléphető (ahogy az Einstein képleteiből is kiderül, ha nem magyarázzuk őket félre szándékosan), de a fizika törvényei egészen új értelmezést kapnak az így létrejövő relatív rendszerben. A következő bejegyzésből pedig kiderül, mi az egyetlen dolog, amely az Irányítókat a galaktikus kalandozástól visszatartja. Azt már >említettük<, hogy a bolygó elhagyárásra, sőt feladására készen állnak…

34 komment

Címkék: kutatás tudomány ufó fejlődés technológia találmány holdbázis energetika űrhajó űrutazás feltaláló

A bejegyzés trackback címe:

https://jatekneve.blog.hu/api/trackback/id/tr636226101

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

lololok 2009.10.12. 16:48:52

Drága 2012 Blog. Amíg a Holdon állomásozó rózsaszín szkafanderes emberekről beszélsz, addig - fogjuk rá - tudok hitelt kölcsönözni a mondandódnak. Most átmentél fizikusba, ezért azt mondom: álljunk meg egy szóra! Hogy is van ez? Kérdések: Én még úgy tanultam a relativitást, hogy a fénysebességet nem lehet elérni, mivel a határsebességhez közelítve a gyorsított test tömegét növelem az energiabefektetéssel. A fény sem határsebességgel közlekedik, ugye innen származik a közegek optikai "sűrűsége". Fejtsd ki nekem légy szíves, hogy gondoltad. Einstein képleteinek félremagyarázására is rávilágíthatnál egy kicsit. Mit és hogyan magyarázunk félre? És most valóban képleteket várok tőled, és értelmezést. "akár fél perc alatt is felgyorsíthatjuk az űrhajót fénysebességre: persze ennek az eredménye egy lapos űrhajó lesz, a benne ülőkről nem is beszélve" Ugye, csak egy külső inerciarendszerből nézve. A bent ülők, ha feltételezzük, hogy túlélik a fél percet, azt fogják látni, hogy a hozzájuk képest álló környezet nyúlt meg. Van még kérdésem, de hogy mi, az a következő kommentemből fog kiderülni.

2012 Blog 2009.10.12. 17:24:26

Nem, először is én kérem azt a képletet, ami szerint nem lehet fénysebességre gyorsítani egy testet. A lapos űrhajón nem valami relativitáselméletből fakad anomáliát értettem, csak annyit, hogy ténylegesen összelapul (visszafékezve is úgy marad) a gyorsulás miatt.

2012 Blog 2009.10.12. 17:31:45

Ja és természetesen a relativitás-elmélet részét képező képletre gondolok, nem egy utólagos mesére. De előre jelzem, a válasszal nem leszel elégedett. Ugyanis nem lehet matematikailag levezetni, ha lehetne, már "alternatív" emberek megtették volna. A relativitás-elméletből egy valag minden következik, az mindenesetre nem gyanús, hogy ezt külön jól kihangsúlyozzák, hogy márpedig fénysebességnél gyorsabban nem lehet közlekedni?

LeonCL 2009.10.12. 21:29:34

Lehet, hogy most jó nagy hülyeséget mondok fizikus szemszögből nézve, de egy apró filozófia, és az eddigihez lehet nem sok köze van: ugye van a léghajó, ami egy gömbe zárt a levegőnél könnyebb gáz. Na most a zárt térben levő gáz honnan a fenéből tudja, hogy neki emelkedni kell? Vagy a mágnesességnél, honnan tudja egy pár anyag, hogy őt vonza a mágnes. Meg még pár ilyen kérdés, és a fizikai világkép kicsit furcsán mutat. Kivéve, ha van valami "természetfeletti", ami irányítja ezeket a dolgokat...

2012 Blog 2009.10.12. 21:48:39

Az az igazi kérdés, hogy a nehezebb közeg (jelen esetben levegő) honnan tudja, hogy őrá hat a gravitáció. A gravitációs húzóerő (vagy nyomóerő) következménye a felhajtóerő. Ha egy vödör vízbe teszel egy fát és megpörgeted a vödröt a fejed körül, a felhajtóerő a fejed felé fogja nyomni a fát. Lévit idézve természetfeletti nem létezik, ismeretlen természeti törvények léteznek.

lololok 2009.10.13. 01:07:39

2012 Béla, Fejből nem tudok erre képlet mondani, annyit mondtam, hogy úgy tanultam, hogy közel fénysebességgel anyagi természetű dolog nem közlekedhet. Elemi részeket (amik ugye valamennyire korpuszkulárisak) sem lehet fénysebességre gyorsítani, még atom-über gyorsítóban sem. Erre vannak mindenki számára elérhető mérési adatok is. Nekem úgy tanították, hogy egy test gyorsításához egyre több energia kell, amint a sebesség közeledik a határsebességhez, mert a bevitt energia egyre nagyobb része a test tömegét fogja növelni a E=mcc összefüggés alapján. Egyébként nem tudom van-e explicit képlet, ami kimondja, hogy nem lehet elérni a határsebességet. Az egész speciális relativitáselmélet abból a -ha úgy tetszik- axiómából indul el, hogy a fénysebesség határsebesség. Ennyi. Einstein nem arra jött rá, hogy semmi se mehet a fénynél gyorsabban, hanem arra, hogy mik a következményei, ha létezik egy határsebesség. Mivel az elméletéből eredő következtetések 99%-ban ráillenek a valóságra, elfogadták azt. A maradék 1% az esélye, hogy elérhető a fénysebesség. De ez mindegy is, mert amit tanultam, az lehet hülyeség is. Én arra voltam kíváncsi, hogy Te, a Te hülyeségedet mivel támasztod alá. Egyébként postoltam már egyszer, de megteszem mégeccer, mert megint ez a téma: Dobó Andor. Tessék megkeresni az ő általánosított általános relativitáselméletét (mer ugye van általános relativitás is, nem csak speciális, amit most vesézgetünk. De a Dobóé még általánosabb), abban már nincs határsebesség, csak akkor, ha a tér görbületét állandónak feltételezzük. A térgörbület szón ne tessék beszarni, az már Einstein általános relativitáselméletében is benne van. A lapos űrhajód meg visszafékezéskor valszeg kinyúlna (mert az is gyorsulás, csak negatív) és -ugye- amiért a fémes anyagok húzási görbéje hiszterézist mutat, még a maradó alakváltozás határának elérése ELŐTT eltörne a faszba. Ha létezne ilyen. De az a helyzet, hogy már a gyorsulásnál is atomizálódna az egész, ilyen nagyságrendeknél. Ezt csak kötekedésből mondom. Szal a kérdésem maradt: hol magyarázzuk félre a relativitás elméletet? Melyik képletet értelmezzük rosszul? Nekem van erre ilyen szinten is ötletem, de csak miután elmondtad a Tiédet (addig legalább utánanézek, mert elfelejtettem. de tudom hogy egyszer emlékeztem rá).

hunyad 2009.10.13. 17:12:31

"A Szovjetunió felbomlasztása után a kulcsfontosságú tudósokat „átmentették” Amerikába – az elhárítási technológia ekkor már olyan fejlettségű volt, hogy nem kellett aggódni egyes információk kiszivárgása miatt." én nekem megint csak az lenne a kérdésem sztem mint sok más embernek hha már akkoriban olyan technológiájuk volt akkor Ti honnan tudtok ezekről? Ti sem láttok a Holdra v Marsra v mégis?Ez csak amolyan költői kérdés lett mert gondolom érdemi választ nem kapok rá:)

lololok 2009.10.14. 10:43:56

Akkor mondom az enyémet. w = u + v (sebességösszegzés newtonnál) w = (u + v)/(1 + u*v/c^2) (sebességösszegzés einsteinnél) Az Einstein-féle összegző képletre azt mondják, hogy annak a newtoni speciális esete, mert ha c tart végtelenhez, akkor az pont kijön az einstein-féle képletből (tényleg). A gond ott van, hogy a matematika szabályai szerint csak változóval számolhatunk határértéket, konstanssal (ami a c, einstein szerint) nem. Ez egy formális hibája a relativitásnak, bár túl nagy gyakorlati jelentősége nincs. (forrás: Dobó Andor)

2012 Blog 2009.10.14. 11:19:16

lololok: "a matematika szabályai szerint csak változóval számolhatunk határértéket" - ezt valaki magyarázza el nekem. Tudtommal a matematikának nincsenek szabályai, csak helyes és helytelen következtetések léteznek. Ebben a képletben eddig nyomát sem látom a tömegnek. Egyébként az a baj, hogy olyan dologról beszélünk, amihez egyikünk sem ért eléggé. Cirka 17 éve volt, hogy a fizika tanárom felírt a táblára egy olyan képletet, amire - szerinte - általában hivatkoznak, mikor azt állítják, hogy a fénysebességet elérni nem lehet, azután elmagyarázta, hogy elérni ugyan nem lehet, de meghaladni igen. Ugyanis a nevezőben emlékezetem szerint négyzetgyök(c*c-v*v) volt, ami v=c esetén invalidus eredményt ad, viszont v>c esetén egy használható komplex értéket. Az eggyel magasabb dimenzionáltságú és ezáltal skalárisból vektoriálisba átment tömeg az alapja a sci-fi-ben általánosan használt elképzelésnek, hogy a fénysebesség átlépése és a hipertér-utazás között összefüggés van (noha nem a sebességvektor dimenzionálódik feljebb, hanem a tömeg). Gyanúm szerint egyébként az illető tanár szabadkőműves volt. A történet továbbá a következőktől lesz izgalmas, az alapján, amit a bátyám mondott a téridő-mechanikáról 10 éves korom körül (őt kéne ráuszítani az einsteini képletekre, ő ért jobban az intersztelláris hajtóművekhez): 1. A newtoni mechanika szerint a tehetetlen testek alaphelyzetben egyenes vonalú mozgást végeznek. Ha hipertérben gondolkodunk, ez ott is igaz. Ha a hipertérben görbült 3D-s "síkban" mozog a test, ez azt jelenti, hogy miközben mi egyenes vonalú egyenletes mozgásnak látjuk a mozgását, valójában együtt kanyarodik a térrel. Ebből következően léteznie kell valamiféle tömegfüggő "konstansnak" (tömeggel szorozható), amely megadja azt az erőt, ami pályán tart egy adott testet. Ez az erő viszont nem sebességfüggő, tehát a gyorsulás egy adott pontján a centrifugális erő nagyobb lesz, mint a pályán tartó erő, tehát a gyorsulás "kirántja" a 3D síkról a testet. Ez még a fénysebesség alatt jelentkezik, valahol 0.5-0.7 C körül a bátyám szerint. Képleteket ne várj. Persze a térbe-húzó erő továbbra is hat, tehát előbb-utóbb visszatalál a térbe a test. Egy "hullámos" pályán haladva adott sebesség felett "ki-kiugrál" az űrhajó a térből, ezáltal innen nézve gyorsabban fog menni, mert "levágja a kanyart". Ehhez én saját kútfőből a következőket tenném hozzá: 2. A sebesség növelésével növeljük a tömeget, ez OK. Minél nagyobb a tömeg, annál jobban hajlítja maga alatt a teret, tehát ez "kiugrálás" annál nagyobb eséllyel és annál jobban eltartó szögben jelentkezik. 3. Az láthatóan senkinek nem jut eszébe, hogy ha tömeggel bíró részecskék emmisszióján alapuló rakétameghajtást alkalmazunk, a hajó teljes tömegével arányosan növekszik a hajóból kiváló 1 részecske tömege, tehát az 1 részecske által kiváltott gyorsulás mértéke nem változik! 4. Említettem a gravitonmeghajtást. A gravitációnak ugye nem szokása lassabban gyorsítani egy nagyobb tömegű testet! Sőt ellenkezőleg... Ha nyomó gravitációból indulunk ki (ami ma a legelfogadhatóbb elmélet, persze 1 millió irányból támadják, nem véletlenül), akkor csak egy állítható szögben pozícionált "gravitontükörrel" kell ellátni a hajót, és a gravitonsugárzás gond nélkül fel fogja gyorsítani akármekkora sebességre, akárhova is nő a tömege közben. Természetesen szabadkőműves(?) fizikatanáromhoz visszanyúlva, a sebesség lépcsőnként növekszik, és nem kontinuum-jelleggel, tehát egy nagyon nagy, de nem végtelen tömeg után a következő kozmikus időkvantumnál már át is léptük a C-t, és a szabályok megváltoztak. Bátyám-féle 1. ponthoz visszanyúlva a szabályok már jóval a C elérése előtt oda-vissza változnak (noha a tömeg a C eléréséig elvileg skaláris marad, a sebességvektor pedig valójában végig 4 dimenziós volt, csak ez egy határig nem észlelhető). hunyad: Szerintem leírtuk, "honnan tudunk ezekről", http://href.hu/x/9z9l.

PrágaGyár 2009.10.14. 16:44:15

Konstansnak nincs határértéke, mert konstans, nem pedig változó. Ennek ellenére, ha c tart végtelenbe, akkor az u*v/cc végtelenül kicsi szám lesz, avagy megkapjuk hogy (u+v)/(1+0) amire stimm a Netwon képlete.

PrágaGyár 2009.10.14. 17:51:41

x=sqrt(cc-vv) ha c=v, akkor x=0^(1/2) ahonnan visszavezethető erre, hogy 0^y=0, ahol y nem egyenlő nullával. Ebben nincs semmilyen ellentmondás vagy 'invalidus' eredmény. Nem lehet hogy valahol valamilyen kitevőben szerepelt? Ha 3Dből ki akarjuk 'lökni' magunkat, egy olyan erő kell, ami a 4. (vagy 'N.-ik' de most az egyszerűség kedvéért legyen 4.) dimenzióból érkezik. Ez megkerülhetetlen, de gondolom itt jöhetett szóba valahol hogy számsíkokkal kell számolunk számegyenesek helyett. Ha egy hipertérben görbült 3Ds síkban mozog egy test, akkor az már feltételezi, hogy olyan külső erő hatott rá, ami kimozdította oda. Egy ilyenhez valahogyan mérni kell tudni az ilyen tereket a világegyetemben amik kapuként funkcionálhatnak, vagy scifisebben kapcsolatot tartani egy olyan civilizációval, akik magasabb dimenziókban is léteznek tudattal. Az 1. pontodat próbálom emésztgetni, de sehogy sem passzol össze a kép. 'Ha a hipertérben görbült 3D-s "síkban" mozog a test, ez azt jelenti, hogy miközben mi egyenes vonalú egyenletes mozgásnak látjuk a mozgását, valójában együtt kanyarodik a térrel.' - ez csak akkor igaz, ha a hipertérmodellünk több geometriai dimenzióval létezik, mint 3 és a görbület csak a 4. geometriai dimenzióban jelentkezik. Vagy ha a bebizonyosodik az időről, hogy geometriai dimenzióként is kezelhető. Viszont egyik esetben sem beszélhetünk egyenes vonalú egyenletes mozgásról, legfeljebb konstans sebességű mozgásról. Ráadásul, ha a 4. dimenzió nem geometriai, akkor közbejönnek az időutazás paradoxai, ami miatt csak még több kérdés merül fel. Erről az egyes pontról van valahol forrásod? Véletlenül pont jól beszélem a számok és az egyenletek nyelvét (szakmám villamosmérnök). Talán segíthetek is a dolgok precízebb megértésében. A kvantáltan növekvő sebességet sem látom, hogy miért lenne igaz. Nincs erről valamiféle irodalmad? Időd, válaszaid köszönöm!

2012 Blog 2009.10.14. 18:05:17

"Ebben nincs semmilyen ellentmondás vagy 'invalidus' eredmény." - ott volt, hogy ez a képlet nevezőjében szerepelt, vagyis az általad x-nek nevezett érték nem lehet 0. "egy olyan erő kell, ami a 4. (vagy 'N.-ik' de most az egyszerűség kedvéért legyen 4.) dimenzióból érkezik. Ez megkerülhetetlen" - de tévedés. :) Egy papírlapon, ami egy 3D tér része, is minden a "3. dimenzióból" jön, mert része vagy egy magasabb dimenzionáltságú realitásnak, csak nem tudsz róla. Ha egy egyenes sínen 2000 km/h sebességre gyorsítasz egy vonatot a sínnel megegyező irányú erővektorral (vagyis nem x+1. dimenzióból hatsz), az egyenes szakasz utáni kanyarban akkor is el fog szállni. A kép lehet, hogy azért nem passzol össze, mert nem tudsz 4 dimenzióban gondolkodni. Próbáld meg leredukálni 2D/3D rendszerre, ahol egy 3D-s térben össszegyűrődött 2D-s tapadós pókhálón mozognak a testek. Az időt ne keverjük ide, mert annak sem csak 1 dimenziója van, és végképp meghülyülsz. :)

tecnic 2009.10.14. 18:19:47

"ha tömeggel bíró részecskék emmisszióján alapuló rakétameghajtást alkalmazunk, a hajó teljes tömegével arányosan növekszik a hajóból kiváló 1 részecske tömege, tehát az 1 részecske által kiváltott gyorsulás mértéke nem változik" na ettől letettem a hajam!!! ezen a bolygón tényleg minden átverés...?!

zui 2009.10.14. 18:31:49

Szeretnék ajánlani egy könnyen érthető 45 perces filmet azoknak, akik eddig még nemigen hallottak a HAARP-ról. Tökéletesen kiderül belőle, hogy milyen "nemes" célok is vezérlik a Föld irányítóit. http://video.google.com/videoplay?docid=5212402411460588864# " De ez a korlátozás a számukra csak ideiglenes, hamarosan az emberiség (vagy legalábbis az Irányítók válogatott emberei) számára megnyílik az út idegen csillagvilágok felé…" Nem értem, hogy miért kell a Földet tönkretenni ahhoz, hogy elmenjenek. Felőlem már holnap indulhatnának!!! Talán jó médiumaik vannak, s tudják, hogy forrósodik a talaj a lábuk alatt? Különben is az emberi élet véges, csak a lélek hallhatatlan, bárhová is megyünk a galaxisokban. Mit várnak ők ettől az "elhagyástól" ? Cath! Ha még olvasod a blogot, akkor csak annyit üzennék: Adassék meg mindkettőtöknek a legtökéletesebb pillanat az élet varázslatához!

lololok 2009.10.14. 20:10:45

2012 blog, A matematikának tudtommal vannak szabályai (fizikusoknak: axiómái), ami alapján az egész felépül. Ilyenek például a műveleti szabályok, amikből aztán tetszőleges számú azonosságot lehet csinálni. A komplex számelmélet egyik szabálya, hogy i*i=-1. A határérték számítás egyik szabálya, hogy egy konstans nem tart sehova, az konstans. Stb. Ha elhagyjuk, vagy megváltoztatjuk ezeket az alapszabályokat, egy másfajta matematikát kapunk, amiben - az eddigiek szerint legalábbis úgy tűnik, hogy - a "rendes" matematikában felállított azonosságok megmaradnak, csak más formában. A fizikai konstansok pedig változás nélkül vihetők át egyikből a másikba. A graviton meghajtásról: tudtommal van olyan egyetem, ahol ennek a kiejtéséért is kirúgják az embert. A mai fizika egyébként nem ismeri a gravitációs kölcsönhatás kvantumját (forrás: R. P. Feynman). A tömegről sajna nem tudok képletet mondani, annyira nem vágom azért a témát. Ebben tehát igazad van.

2012 Blog 2009.10.15. 11:08:30

zui: Sajnos még holnap nem indulhatnak, a következő bejegyzésben lesz szó róla, hogy miért. Nem saját akaratukból akarják elhagyni ezt a rendszert, hanem mert rá fognak kényszerülni, ha tehetnék, a Földet IS megtartanák. Nem jó médiumaik vannak, hanem mint leírtam, a hierarchia tetején az atlantiszi holt lelkek állnak.

Harmonika 2009.10.22. 15:09:42

HAARP-al sütik a hekket Iránban! :) http://www.youtube.com/watch?v=8iuHq5x-E4s

anak1n 2009.10.23. 13:01:33

A fénysebesség határsebesség, mert minden szilárd rácsban a hullámok terjedési sebessége állandó. A vákum pedig olyan, mint egy szilárd kristály. Nem véletlen, hogy ott is létrejön egy elektron-lyuk pár egy foton hatására. Csak épp a vákumban a lyuk neve pozitron. "Still, Dirac's idea is completely correct in the context of solid state physics, where the valence band in a solid can be regarded as a "sea" of electrons. Holes in this sea indeed occur, and are extremely important for understanding the effects of semiconductors, though they are never referred to as "positrons". Unlike in particle physics, there is an underlying positive charge — the charge of the ionic lattice — that cancels out the electric charge of the sea." http://en.wikipedia.org/wiki/Dirac_sea

2012 Blog 2009.10.23. 13:40:32

Elkerülte a figyelmedet, amit írtam, hogy a fénysebesség 70%-a fölött a centrifugális erő kirántja a rácsból a testeket. A "Dirac sea" egy ugyanolyan mese, mint a superstring, meg a többi dolog, amikor fantazmagóriákkal próbálják kitömni azokat a lyukakat, megmagyarázni azokat az anomáliákat, amelyek abból adódnak, hogy az anyagi létezés puszta természetével kapcsolatos alapkoncepciójuk (materializmus) téves.

Dagadt 2009.10.27. 00:34:53

Nemég találtam rá erre az oldalra, és sorba olvasom a cikkeket. Elején egy korrekt dolognak tűnt aminek kb. minden szavával egyetértettem, azután átfordult egy kicsit paranoidba, de még úgy ahogy hihetőbe, de a legutóbbi írásokat már csak mint érdekes mese olvasom. Nem sértésnek szánom, de egyrészt tényleg érdekes, másrészt már számomra átlendült a hihetőségi küszöbömön, persze lehet hogy én is csak az agymosás áldozata vagyok.:-) Ami írásra késztet, hogy végzős matematikus egyetemista vagyok, és a cikkbe lévő dolgok felett még csak-csak szemet hunyok mivel nem fizikus vagyok/leszek, és így bár nekem gyanúsak az állítások amihez nem értek nem szólok bele. De itt a hozzászólások még mélyebbre süllyedtek... Ami viszont szakmámba vág: A tér görbül. Gauss cirka 200 évvel ezelőtt nem csak belátta, hanem meg is próbálta kiszámítani hogy mennyire, csak az eszközei nem voltak meg hozzá. Differenciálgeometriából került elő, 4. féléves tananyag volt, még én is be tudom bizonyítani.(meg ha rákeresnék pár adatra hogy kiszámítani is) És az hogy görbül a 3 dimenziós tér, nem tételezi fel automatikusan 4. dimenzió létezését. Az előzőekhez kapcsolódóan fontos még megjegyezni, hogy nem Euklideszi geometria az érvényes, hanem hiperbolikus/elliptikus (nem jegyeztem meg melyik, azt hiszem hiperbolikus csak nem akarok hülyeséget mondani, ha fontos utánanézhetek, attól függ hogy pozitív vagy negatív a görbület). Csak mivel a föld kozmikus mértékkel igen kicsi, így az Euklideszi geometria is igen jó közelítés és tulajdonképp nem érzékéljük, hogyha egyenest húzunk, az tulajdonképpen egy főkör darabja. És ugyanígy az "egyenes vonalú egyenletes mozgás" továbbra is egyeneses vonalú egyenletes mozgást jelent, de a nem Euklideszi geometriában más az egyenes definíciója.(illetve a definíciója ugyanaz, de "máshogy néz ki", főkör) Így pedig mindenféle centripetális-centrifugális erőszámolgatás megy a levesbe, mert hiába "görbült pálya" mentén halad az az űrhajó 0.5-0.7 g-vel, az a görbült pálya mégis csak "egyenes", mert főkör mentén halad. Ami viszont nem szakmába vág nekem, de még beleütöm az orromat.:-) Én nekem is rémlik hogy a gyökös u*v-c*c a nevezőbe képlet. És ugye hogy nem lehet elérni a fénysebességet mert ott 0 lenne a nevező, és állítod hogy de több lehet csak vektoros mennyiség lesz stb.. Na igen, de a sebesség csak folyamatosan változik(szerintem, de ehhez nem értek) így ahhoz hogy átlépje c-t, egyszer el is kéne érnie, amit meg nem lehet. Ha valaki fizikus vagy 2012 (mivel te állítod hogy lehet) nyilatkozna ez ügyben az érdekelne.

Dagadt 2009.10.27. 00:39:04

Ja, és most megyek olvasom a további cikkeket. Ha nem lettek volna jók az írásaid nem is szóltam volna hozzá hanem hagyom a fenébe, úgyhogy remélem nem támadásnak/céltalan kötekedésnek veszed az előző hozzászólásomat.

2012 Blog 2009.10.27. 09:11:07

Amit leírtál, az akkor igaz, hogy ha a teret egy elliptikus 3 dimenziós térként fogjuk fel, mint Gauss. Csakhogy azóta volt ám Einstein is. És felfoghatjuk 4 dimenziós euklideszi térként. És akkor a centrifugális erő visszajön a levesből. A fénysebesség eléréséről csak annyit, hogy nem feltétlenül kell valaminek pont fénysebességgel haladnia, hogy átlépje a fénysebességet. 0 sebességgel sem haladhat semmi, mégis "átléphető" a 0 sebesség, ha valami kanyar nélkül változtat 180 fokban mozgásirányt (pl. gravitációs vagy mágneses húzás hatására). Ilyenkor a dolgok automatikusan átugorják az invalidus értéket - erre épül az állítólagos "kozmikus nullponti energia" is. Amúgy meg, amíg a dolgok asztrális vetületét kihagyjuk a számításból a semmiről vitatkozunk értelmetlenül. Mint a síkos bejegyzésből kiderül, egy mátrixban élünk, ahol bármi lehetséges, amit a programozók és építészek lehetővé tettek vagy tesznek.

zui 2009.11.14. 16:14:33

A mahinációk tárháza végtelen. http://www.youtube.com/watch?v=6HuVaOIbf0Q&feature=PlayList&p=766B3D379C0CFC41&index=0

anak1n 2010.02.27. 17:32:17

Persze Na a tenyek "In particle language, the constant Higgs field is a superfluid of charged particles," http://en.wikipedia.org/wiki/Higgs_mechanism A gyorsitokban nagy energiak vannak, Mi tortenik a folyadekkal kis energian? Ezt meg egy ovodas is tudja, A Dirac-tenger a felvezeto-kristalyokra illik a legjobban. Erdekes, hogy Dirac a vakuumra talalta ki. Nem veletlen. A ketto nagyon hasonlo. A gravitaciot leiro "tergorbulet" egy fenytoreshez hasonlo jelenseg, csak az anyagot osszetarto bozonok a resztvevok. Semmi csodalatos nincs ebben. Meg kell hallgatni Higgs mit mond a Higgs-mechanizmusrol. Olyasmi, mint amikor a feny lelassul az anyagban. Fazis valtozas, A vakuum egy anyagi mezo, ezt irja le a kvantum-terelmelet. QFT. A QED minden iranyban terjedo pontreszecskejenek is ez a magyarazata. A hullamok ennek az anyagi mezonek a hullamai. De az energia kvantalt, mint ahogy a felvezetobol sem hianyozhat fel elektron. Egy hiany, egy lyuk a vakuumban mindig h impulzusmomentumo. Egyszeru.

anak1n 2010.02.27. 17:39:21

A ter 11 dimenzios. Nem lehet kivesebbel leirni, mert nem lesz mashogy Lorentz invarians es helyes valoszinusegeket ado egyszerre. A 3 ter es egy ido dimenziohoz jonnek a toltestesek. Ezek komplex terek, ahogyan a spin-ter is. A fenysebesseg "anyag" szamara nem atlepheto, mert egy kristalyban nem terjedhed energia a kristaly rezgeseinel gyorsabban. De a fazissebessege a hullamoknak mindig nagyobb mint c. A gorbult terek geometriaja csak egy kozelites, Mint Feynman irta, jelenleg minden elmelet csak kozelites, es ilyen ertelemben hibas. Hiszen nem ismerjuk a vegso valaszt. Gorbult terek nem magyarazzak a gravitaciot, csak leirjak. Ezekkel az aramlo folyadekokat eppugy le lehet irni, megsem az a magyarazatuk.

anak1n 2010.02.27. 17:43:35

Ugye a szilard etert "megcafoltak" anno. Nos, tegyuk a hurelmelet Planck-tomegu es hosszu hurjait egymas melle, es szamoljuk ki ennek az anyagnak a suruseget. kb 10 a 96on kg. Nos az eter suruseget pont ennyinek szamoltak, amikor arra voltak kivancsiak, milyen anyag rezgese lehet fenysebessegu. Veletlen. Persze. Nem ismerem ezt a szot.

M.A. 2010.02.27. 17:48:05

"Persze Na a tenyek" "Egyszeru." Aki így nyit és így zár, eleve nem lehet komolyan venni. Már csak azt tudnám, hogy mindezt mire írtad. Itt a lényeg: "Gorbult terek nem magyarazzak a gravitaciot, csak leirjak." - vagyis tök mindegy, milyen modellel írod le, az csak egy szemléltető eszköz, nem a valóság. "A fenysebesseg "anyag" szamara nem atlepheto, mert egy kristalyban nem terjedhed energia a kristaly rezgeseinel gyorsabban." - Vagyis nem csak anyag, hanem a fény, mint energia számára is lehetetlen a fénysebesség átlépése. Ez ügyben viszont ajánlom meghallgatni a 8. rádiót.

steinerista 2010.02.28. 01:32:24

anak1n: nos, az éterből lesz anyag. Tudsz mondani valamit róla ÉKEZETEKKEL, vazze?? Vagyis ha lehet legközelebb írj magyarul. Ha nagyon nem lehet, akkor előre kérj elnézést :) De a fa--om ki van már az ékezet nélkül író magyarországiaktól, pedig én aztán nem vagyok trú magyar. (nem csak neked, anakín, mindenkinek) Tehát: minek nevezzük az étert, miután megszilárdult? Anyagnak? Egyébként ki számolta ki az éter sűrűségét? Nevet kérek, dátummal, és híresek lezünk, anakín!!!! :D Egyébként tudtad, hogy az éter nem ám olyan, ahogyan beszoptad? Mindenesetre szólj, ha tudsz BIZONYÍTHATÓAN, MAGADTÓL valami konkrétat. Ez a hozzászólás tetszőlegesen törölhető. Köszönöm, elnézést a felesleges agresszióért.

Lili 2010.05.21. 22:36:50

http://www.pax-americana.com/

emberneve.gyufa 2014.12.20. 15:20:31

uhm haladunk haladunk... mert még mindig nem töltünk elég időt ezzel :D

"főnök hova lehetne beépíteni még több időt, hogy az emberek még többet vásároljanak a neten?"

"úgy látom a statisztikából hogy a fürdés ideje teljesen kihasználatlan"

The Cicret Bracelet Like a tablet, but on your skin
www.youtube.com/watch?v=2senbjFHfGw#t=45

emberneve.gyufa 2014.12.21. 18:27:21

nem követem a south parkot de ez a 2 rész elég aktuálisnak tűnik
ez a téma választás több szinten érdekes és !ijesztő!

www.youtube.com/watch?v=2hWmZ1K_POI

a 2. részt csak így találtam meg youtubeon sorry:

www.youtube.com/watch?v=eXBVBCpvLPA

érdekes hogy pewdiepie először letiltotta a kommentelés lehetőségét a chaneljén aztán csinált egy illuminati revealed videót (ami egyébként nem lett rossz csak semmi értelme nincs a maga nemében) így nem lehet ellene közvetlenül érvelni(rossz lenne ha 30millió ember látna valami értelmes vitát?)

megjegyzem én is illuminati exposed videón keresztül jutottam el a 2 részhez

Velo the monk 2014.12.25. 21:41:09

@emberneve.gyufa:
azér' ez habosabb mint az a fürdővíz...:D

emberneve.gyufa 2015.01.06. 22:18:39

"The World in 2015" Shows Obama Waving as World Explodes & Much More! (literaly much more)
www.youtube.com/watch?v=5pJrvHgJDa8#t=11
süti beállítások módosítása