„Az Úr megkeményíté a Faraó szívét”
– az „Oszd meg és uralkodj” technika alkalmazása a történelemben és a jelenben
Az „Oszd meg és uralkodj” módszerét általában a Római Birodalomhoz kötjük a közgondolkodásban. Lényege, hogy egy hatalom az ellenségei között viszályt szít, így azok egymás elleni harcra fordítják erejüket, s nem az adott hatalomnak kell legyőzni őket. A történelem során ennek a módszernek számos változata kialakult. Sok esetben például a hatalom a megosztó technikát nem ellenségei, hanem saját sorai között alkalmazza, saját alattvalóit játssza ki egymás ellen – vagy akár önmaguk ellen...
Hogyan jelentkezik mindez a közelmúlt és a jelenkor eseményeiben? 1848, kiegyezés, két világháború, Trianon, ’56, rendszerváltás, 2006...
Mik a leggyakoribb megosztó technikák, megosztó tényezők? Hogyan hatnak ezek hétköznapjainkra a társadalom vagy akár a család szintjén? Hogyan ismerhetjük fel őket, hogyan védekezhetünk? Ehhez hasonló kérdésekre próbáljuk keresni a választ ezen az előadáson.
Messzire kell visszanyúlni az időben, hisz talán kijelenthető, hogy a módszer egyidős az emberiséggel. Az Ószövetség elején, mindjárt a negyedik oldalon így szól az Úr a legelső emberpárhoz (és a kígyóhoz):
„ellenségeskedést szerzek közötted és az asszony között,
a te magod között, és az ő magva között (...)
és epekedel a te férjed után, ő pedig uralkodik te rajtad”
Az Úr az Ószövetségben többször is megnyilvánul, mint megosztó hatalom, elég, ha a nyelvek bábeli összezavarására gondolunk, vagy az egyiptomi kivonulás történetére, melyet az előadáson szintén elemezni fogunk.
„Te szolga, a legnagyobb ellenséged:
A másik szolga, és nem az urad”
(Török-Zselenszky Tamás)
Időpont: 2014. november 28. péntek, 19:00
Helyszín: Bolyafészek
1067. Budapest, Csengery utca 62/b. fsz. 1.
Előadó: Tóth Bálint (szerkesztő, A játék neve: Föld)
A belépés ingyenes.
Utolsó kommentek